Skip Navigation LinksÚvod > Napsali o nás > Kritiky > Goldflamova Proměna ochudila Kafkovu předlohu
MF Dnes

GOLDFLAMOVA PROMĚNA OCHUDILA KAFKOVU PŘEDLOHU

 
Režisér Arnošt Goldflam se při inscenaci Kafkovy Proměny v pražském Divadle Komedie neuchýlil k žádnému zázraku jevištní techniky, který by "znázornil" náhlý zvrat v životě obchodního cestujícího. Navíc způsob, jakým hlavní postavu nakonec pojednal, zrovna nejšťastnější nebyl.

Zaspavší úředník Řehoř Samsa (Martin Finger) je vyděšen a zmaten, obléká sako namísto kalhot a naopak, později se skrývá pod duchnou nebo v ní a v jednu chvíli dokonce trčí coby hmyz na zdi, ale většina jeho gest postavu zřeďuje a oslabuje. Postrádají nepřízračnou snovou samozřejmost předlohy - povídky Proměna - a jí neznalí diváci (a bude jich většina) se mohou jen dohadovat, v čem vlastně má mít původ děs a zhnusení, které tak nepokrytě dávají svými reakcemi najevo rodinní příslušníci. Režisér zjevně nezvládl úskalí, o něž se ostatně tříští valná většina pokusů inscenačně uchopit nelehkou Kafkovu prózu. Ta je především podobenstvím o lidské existenci utišené pravidelným rytmem užitného fungování, která v groteskní mocnině procitá zredukována na hmyz. To by však mělo být na scéně stejně přesvědčivé asi jako oteklá tvář při bolesti zubů. Žádný děs "Co se to, probůh, se mnou stalo," ale úlek: "Jak se teď dostanu do práce?" Toto úskalí Goldflam elegantně obeplul jednak zvýrazněním sociální dimenze příběhu a jednak výpůjčkami dříví z jiného než Kafkova lesa. Scénu tvoří byt jako klícka o třech pokojích: v prvním sedí rodina u televize, druhý patří Řehořovi, do třetího, v němž spí sestra se služkou, se později nastěhují jurodiví nájemníci. Atmosféra spíše klímovská: Otec (Hynek Chmelař) sedící u stolu několikrát vytrčí ruku k obrazovce a dementně se přitom zachechtá, nakonec tvrdě usne. Při cholericky trhavých pohybech šermuje francouzskými holemi, při organizaci kolektivní obrany před bestií za dveřmi vypadá jako oživlá karikatura od Kafkova současníka Georga Grosze - totéž se dá říci i o Prokuristovi (Peter Varga).
 
Josef Mlejnek, MF Dnes, 29.9.2003

 
 

Klub

Divadlo Komedie, Jungmannova 1, 110 00 Praha 1, Tel: +420 224 222 484-5, pokladna: +420 224 222 734 PO-PÁ 12:00-20:00, SO-NE dvě hodiny před představením