Skip Navigation LinksÚvod > Napsali o nás > Kritiky > Divadlo Komedie uctí "mrtvou Bestii"
iDNES

DIVADLO KOMEDIE UCTÍ "MRTVOU BESTII"

 
Pod názvem Bestie je mrtvá proběhne ve dnech 10. – 12. ledna 2004 v Pražském komorním divadle přehlídka věnovaná kultovnímu rakouskému autorovi Werneru Schwabovi, od jehož smrti uplynulo 1. ledna právě 10 let. Zavzpomínat na mimořádného dramatika přijede také významná německá herečka Jennifer Minetti, jež svým vystoupením festival zakončí.
Součástí přehlídky bude i výstava výtvarných děl Wernera Schwaba, jejíž vernisáž v sobotu v 18 hodin celou akci zahájí. Výstava dramatikových reliéfů z kazících se materiálů, barevných fotografií, mail artu a dalších artefaktů potom v Pražském komorním divadle potrvá až do konce ledna.
Hlavní program budou tvořit reprízy tří inscenací Schwabových her, jež má Pražské komorní divadlo ve svém repertoáru již od září 2003. 10. ledna tak diváci mohou shlédnout hru Antiklimax, 11. ledna Lidumor aneb má játra beze smyslu a 12. ledna derniéru inscenace Prezidentky.
Schwabova hra Antiklimax, jejž Divadlo Komedie uvedlo v září 2003 v české premiéře, se honosí podtitulem fekální drama a je stejně jako autorova další díla považována za kontroverzní až skandální. Rukopis hry plné bolesti, směšnosti, ale i vtipu, byl po Schwabově smrti nalezen v jeho kapse.
Hra Lidumor aneb má játra beze smyslu je radikální komedií o lásce misantropa k vyvrženému umělci. Prostředím, figurami a celou atmosférou v ní Schwab vytvořil zlomyslnou a vtipnou podobiznu lásek, vztahů a nenávistí obyvatel jednoho činžáku. Průřez jedním domem se zde stává groteskním obrazem společnosti a chuť zabíjet, skutečné zabíjení nebo jeho pouhá vize je přirozenou součástí maloměšťáckého pekla, které Schwab přichystává ve svých dramatech.
Naproti tomu Prezidentky nepředstavují hru o lidech ani konflikt nebo příběh. „Řeč vleče osoby za sebou jako plechovky, které jsme uvázali psovi na ocas“ říkal Werner Schwab a tak je to právě zdánlivé násilí slov, kterým se hrdinky Schwabových Prezidentek brání násilí světa. Nedusí se svým světabolem, nýbrž ho zvrací v prapodivných vulgárních slovech a větách.
Schwabovskou přehlídku ukončí v pondělí ve 22 hodin významná německá herečka Jennifer Minetti a F.M. Einheit, spoluzakladatel a bubeník kultovního hudebního tělesa Einstürzende Neubauten se svou poctou Werneru Schwabovi.
Jádrem jejich performance je divadelní text „Živoucí je bezživotí a hudba“, se kterým Schwab jako spisovatel a režisér debutoval v roce 1989 ve Štýrském Hradci. Střetnutí této „hry na slyšenou pro jeden hlas“ se skladbou F. M. Einheita „Hornoschwabovština“, jež vznikla v roce 1996 k posmrtnému prvnímu uvedení stejnojmenné Schwabovy hry, je výchozím bodem hudební a textové performance, která vyjadřuje nový pohled na dílo dramatika a básníka Wernera Schwaba.
WERNER SCHWAB
Werner Schwab se narodil 4. února 1958 v rakouském městě Graz jako syn venkovské dívky a bývalého nositele semene pro plození čistých árijců v programu Lebensborn. V Grazu (Štýrském Hradci) vystudoval technické učiliště v oboru umělecká řemesla. Poté u Bruna Gironcoliho studoval sochařství na Akademii výtvarných umění ve Vídni a modeloval sochy ze snadno se kazících materiálů, zbytků masa, potravin či odpadků a pozoroval jejich proměny při rozkladu. Jeho literární díla zpočátku úspěšná nebyla. V osmdesátých letech poslal do vídeňského Burgtheatru Prezidentky, ale po roce mu odepsali, že hra není inscenovatelná. Na dílo si vzpomněli až o několik let později. Roku 1991 pak vyhlásila německá kritika Schwaba za talent roku v oblasti dramatu a rok nato obdržel společně s Georgem Taborim cenu Nejlepší dramatik roku. Stal se také vítězem přehlídky současných německy psaných her v Mühlheimu a byla mu udělena Schillerova pamětní cena. Od přelomového roku 1992 se náhle stal vyhledávaným autorem – jeho hry tehdy uvedlo 35 evropských scén. Na Nový rok 1994 však byl Schwab nalezen mrtev v bytě své přítelkyně. Cizí zavinění a drogy byly vyloučeny, hovoří se však o otravě alkoholem.
 
lja, iDNES, 9.1.2004

 
 

Klub

Divadlo Komedie, Jungmannova 1, 110 00 Praha 1, Tel: +420 224 222 484-5, pokladna: +420 224 222 734 PO-PÁ 12:00-20:00, SO-NE dvě hodiny před představením