Skip Navigation LinksÚvod > Napsali o nás > Kritiky > Radokovu cenu mají Rösner a Kolářová
Mladá fronta dnes

RADOKOVU CENU MAJÍ RÖSNER A KOLÁŘOVÁ

 
Ceny Alfréda Radoka v podobě vavřínových lístků a jednoho věnce pro režiséra inscenace roku mají své majitele. Z trofeje se mohou radovat herec Boris Rösner či Daniela Kolářová. Nejvíce cen posbíraly pražské divadelní scény.
Jednotlivé laureáty na scéně Stavovského divadla vyhlásila herečka Pavla Tomicová, zatímco herci z královehradeckého Klicperova divadla v režii Vladimíra Morávka v rámci slavnostního ceremoniálu předvedli část inscenace Hoří, má panenko.
Právě Klicperovo divadlo, šampion všech ročníků, který proměnil nominace na titul divadlo roku celkem čtyřikrát, vyšel tentokrát naprázdno.
Ceny se nedočkal ani režisér večera Vladimír Morávek, který přes takřka každoroční nominace na skutečný triumf v "Radocích" stále ještě čeká. Velkolepý a zatím nedokončený Morávkův projekt dramatizace Dostojevského románů Sto roků kobry se musel spokojit jen s cenou za hudbu, kterou získal Petr Hromádka.
Zatímco loni bodovali v cenách ostravští divadelníci, letos takřka vše "brala" Praha. Králem večera byl Boris Rösner, který si za roli Lakomce Harpagona v Národním divadle vysloužil již Cenu Sazky a Divadelních novin.
"Ke kulturnímu hattricku", který se před dvěma lety nezdařil Janu Třískovi, tak chybí Rösnerovi již jen krůček. Získá-li v sobotu ještě cenu Thálie, stane se prvním hercem, který obsáhl všechny divadelní ceny.
Plody práce, se kterou nemilosrdně servíruje divákům razantní německou dramatiku, začíná sbírat divadlo Komedie. V režii Arnošta Goldflama uvedlo hru Thomase Bernharda U cíle, v níž zazářila Daniela Kolářová v roli tyranské matky. Právě Kolářové patří ocenění za nejlepší ženský herecký výkon.
Výjimečnou sezonu mělo rovněž Divadlo Na zábradlí, oceněné jako divadlo roku. Právě na této scéně nastudoval Jan Nebeský inscenaci hry Ernsta Jandla Z cizoty, která přetrumfla například Morávkova Idiota a odnesla si trofej za Inscenaci roku.
Mimořádně úspěšné bylo loni Národní divadlo. Vedle podařeného nastudování Lakomce s excelujícím Rösnerem uvedlo také operu Martina Smolky a Jaroslava Duška Nagano, oceněnou jako původní českou hru roku.
Národní divadlo také mělo šťastnou ruku, když do souboru angažovalo absolventku DAMU Magdalénu Borovou, která ještě na studiích okouzlila rolí Nestydy ve stejnojmenné hře Koffi Kwahulého v divadle Disk.
Kritika Borovou označila za Talent roku. Mezi pražské scény se vklínilo plzeňské divadlo J. K. Tyla s cenou pro scenografa Pavla Svobodu za Wagnerovou operu Bludný Holanďan. V dramatické soutěži o nejlepší hru bodovali Roman Olekšák, Miroslav Bambušek a Dušan Vicen.

CENY ALFRÉDA RADOKA 2004
INSCENACE:

Z cizoty - Divadlo Na zábradlí, Praha

ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON:
Daniela Kolářová - role Matka - hra: U cíle, Divadlo Komedie, Praha

MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON:
Boris Rösner - role: Harpagon, hra: Lakomec, Národní divadlo, Praha

DIVADLO:
Divadlo Na zábradlí, Praha

PŮVODNÍ HRA:
Nagano, režie Ondřej Havelka, Národní divadlo, Praha

SCÉNA:
Pavel Svoboda, hra: Bludný Holanďan, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň

HUDBA:
Petr Hromádka, Sto roků kobry, Divadlo Husa na provázku, Brno

TALENT:
Magdaléna Borová - herečka
 
Kateřina Kolářová, Mladá fronta dnes, 23. března 2005

 
 

Klub

Divadlo Komedie, Jungmannova 1, 110 00 Praha 1, Tel: +420 224 222 484-5, pokladna: +420 224 222 734 PO-PÁ 12:00-20:00, SO-NE dvě hodiny před představením