Skip Navigation LinksÚvod > Napsali o nás > Kritiky > Bratři Rodenové hrají poprvé spolu
iDNES

BRATŘI RODENOVÉ HRAJÍ POPRVÉ SPOLU

 
Bratři Rodenové hrají poprvé spolu
Premiéra dramatizace Bernhardových Starých mistrů v režii Dušana D. Pařízka a v podání bratrů Karla a Mariana Rodenových se uskuteční 4. června od 19.30 hodin v divadle Komedie.

Bratři Karel a Marian Rodenovi se vůbec poprvé spolu setkají na jevišti. Stane se tak 4. června, kdy je v pražském divadle Komedie plánována světová premiéra dramatizace románu rakouského spisovatele Thomase Bernharda Staří mistři.

Oba sourozenci se potkají na pódiu v hlavních a jediných rolích Irrsiglera (Marian) a Regera (Karel). Spolu již hráli v inscenaci Otevřené manželství autorů Daria Fo a Francy Rameových, ale na jevišti Branického divadla se nepotkávali. "Nápad inscenovat Staré mistry vznikl pomalu. Na počátku byl Bernhardův román a setkání s mladým scénáristou-samoukem Svatoplukem Jelínkem. Nějakou dobu se zdálo, že šlo jen o momentální inspiraci. Když mě však po několika měsících překvapil scénickou úpravou tohoto románu, pochopil jsem, že jde o víc," vysvětlil režisér Dušan Pařízek, proč se pustil do nastudování náročného divadelního projektu. "Tehdy jsem si uvědomil, jak moc pomáhá psát pro konkrétní lidi. Vyškrtli jsme vše přebytečné a novou verzi námětu napsali společně. Na dramatizaci jsme pracovali s vědomím, že jediné dvě postavy budou hrát Karel Roden se svým bratrem Marianem. Tenkrát nám to přišlo správné. Platí to i dnes,“ dodal Pařízek. Hudbu k představení složil Roman Zach, herec divadla Komedie, který se vedle Karla Rodena brzy představí v novém českém filmu Vaterland. Kromě premiéry uvede scéna v této divadelní sezoně ještě tři reprízy, další se chystají až na podzim. Vstupenky jsou dostání v pokladně divadla od 130 do 180 korun. Thomas Bernhard se narodil 1931 v holandském Heerlenu u Maastrichtu. Téměř od narození však žil s prarodiči v Rakousku. Po studiích na divadelní škole Mozarteum v Salzburku se začal věnovat literární tvorbě. V roce 1963 vyšlo jeho první prozaické dílo Frost (Mráz), kde se snažil zachytit postupné odcizování člověka ve společnosti. Do konce 80. let napsal desítky románů, z nichž nejznámější jsou například Vápenka, Rozrušení či Wittgensteinův synovec. Věnoval se i psaní divadelních her. V roce 1988 uvedl vídeňský Burgtheater přes odpor nejvyšších vládních míst nedlouho před autorovou smrtí jeho hru Heldenplatz (Náměstí hrdinů, 1988), nemilosrdně odhalující rakouskou realitu v předvečer druhé světové války. Thomas Bernhard zemřel 12. února 1989 v hornorakouském Gmundenu.
 
dpi, iDNES 27. května 2004

 
 

Klub

Divadlo Komedie, Jungmannova 1, 110 00 Praha 1, Tel: +420 224 222 484-5, pokladna: +420 224 222 734 PO-PÁ 12:00-20:00, SO-NE dvě hodiny před představením